Fakt, że zastanawiasz się nad wizytą w kancelarii i spotkaniem z adwokatem, oznacza, że masz jakiś problem prawny i potrzebujesz pomocy profesjonalisty. Do takiego spotkania warto się odpowiednio przygotować – dzięki temu będę mogła pomóc rozwiązać ów problem, udzielić porady czy też, w zależności od Twoich oczekiwań, podjąć się prowadzenia sprawy od etapu, na którym się znajduje.
Na spotkanie warto wziąć ze sobą wszelkie dokumenty związane ze sprawą – pisząc „wszelkie”, naprawdę mam na myśli wszystko, co jest związane ze sprawą. Nie każdy taki dokument będzie istotny i niekoniecznie będzie nadawał się do dalszego użytku, niemniej czasami wydaje się nam, że jakiś świstek nie będzie miał żadnego znaczenia – a tymczasem jest zupełnie odwrotnie. W zależności od rodzaju sprawy, jeśli posiadasz np. pisemną umowę, korespondencję e-mail, zdjęcia, faktury czy chociażby napisane odręcznie oświadczenie dłużnika, zabierz ze sobą na spotkanie. W wielu sprawach, zwłaszcza o charakterze cywilnym, dokumenty bywa najważniejszym dowodem.
Możesz przygotować sobie własne notatki – po pierwsze po to, by nie zapomnieć o niektórych szczegółach, które przecież nam umykają, a po drugie – by nie zapomnieć zapytać o konkretną, interesującą Cię kwestię.
Przed wizytą w kancelarii zadzwoń i umów się na konkretny termin. Praca adwokata polega nie tylko na przygotowaniu pism procesowych, analizie akt oraz spotkaniach z klientami, ale również udziale w rozprawach, posiedzeniach czy innych czynnościach odbywających się poza kancelarią. Dlatego, gdy przyjdziesz niezapowiedziany, możesz nie uzyskać pomocy.
Pamiętaj, że wszystko, co powiesz adwokatowi na spotkaniu, objęte jest tajemnicą adwokacką. Niektóre tematy (np. związane z rozwodem, kontaktami z dziećmi, niektóre przestępstwa) są wyjątkowo trudne, ale nie powinieneś bać się rozmawiać o nich z adwokatem – pominięcie pewnych szczegółów może się odbić na wyniku sprawy.
Pomoc prawna, jakiej możesz oczekiwać od adwokata, to jednorazowa porada prawna, przygotowanie pism procesowych, kompleksowa obsługa prawna Twojej firmy lub też prowadzenie sprawy od etapu, na którym się znajduje (a zatem także od początku) do jej zakończenia. Jeśli przyszedłeś po poradę prawną, a w toku spotkania czy po nim uznasz, że jednak potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu sprawy – nic nie stoi temu na przeszkodzie.
I na koniec: pamiętaj, że adwokat nie może obiecać Ci określonego rezultatu, dlatego z ostrożnością podchodź do takich zapewnień.