Sekrety prawa karnego

czyli jak odnaleźć się w gąszczu przepisów karnych

Opinia biegłego – kiedy oraz dlaczego może być konieczna?

Na nagraniu z kamery monitoringu zewnętrznego banku widać dwóch mężczyzn – jeden ubrany w krótkie spodenki koloru khaki i szarą bluzę z kapturem, drugi – w długich spodniach koloru czarnego i bluzie z kapturem koloru czerwonego. Twarze mężczyzn nie są dobrze widoczne. W 5 minucie nagrania widać, jak mężczyźni podchodzą do trzeciego mężczyzny, ubranego w spodnie koloru niebieskiego i koszulkę koloru białego oraz coś do niego mówią. Mężczyzna w bluzie koloru czerwonego wyciąga ręce w kierunku mężczyzny ubranego w białą koszulkę, który po chwili wyjmuje portfel i wyciąga z niego banknoty, następnie podaje je mężczyźnie w bluzie koloru czerwonego. Po chwili mężczyzna w białej koszulce oddala się biegiem, zaś pozostali dwaj mężczyźni odchodzą w innym kierunku.

Czytaj dalejOpinia biegłego – kiedy oraz dlaczego może być konieczna?

Historia prawdziwa nr 1 – tymczasowe aresztowanie cudzoziemca

Trochę teorii już było, dziś zatem będzie coś z praktyki. Nasz klient – cudzoziemiec, od kilku lat mieszkający w Polsce, tu ma swoje centrum życiowe, pracuje w informatyce i tak się złożyło, że nie posługuje się językiem polskim, stoi pod zarzutem tzw. prania brudnych pieniędzy, wspólnie z innymi osobami, co do których postępowania się już prawomocnie zakończyły. Sąd stosował wobec niego tymczasowe aresztowanie, argumentując to brakiem posiadania przez oskarżonego miejsca stałego pobytu w Polsce.

Czytaj dalejHistoria prawdziwa nr 1 – tymczasowe aresztowanie cudzoziemca

Jaki znowu biegły?! Ja wiem lepiej, jak jechałem – czyli o dowodzie z opinii biegłego w sprawach zdarzeń drogowych

Katalog dowodów, z jakich może skorzystać sąd w postępowaniu karnym, jest niezwykle szeroki. I tak: sąd może przesłuchać w sprawie świadków (jeśli są), oskarżony może złożyć własne wyjaśnienia (jeśli chce), w razie potrzeby można dokonywać oględzin (osób, miejsca, rzeczy), przeprowadzić eksperyment procesowy… Sąd może także zasięgnąć opinii biegłego lub biegłych. Jednak taka opinia nie zawsze jest konieczna, czasami wręcz zbędna. W innej sytuacji zaś – nie obędzie się bez niej. A jak to jest przy zdarzeniach drogowych?

Czytaj dalejJaki znowu biegły?! Ja wiem lepiej, jak jechałem – czyli o dowodzie z opinii biegłego w sprawach zdarzeń drogowych

Gdy sąd nie skazuje, ale również nie uniewinnia – czyli o warunkowym umorzeniu postępowania

Ostatnimi czasy w mojej Kancelarii bardzo często spotykam się z pytaniem – czym jest warunkowe umorzenie postępowania i czy należy się go obawiać, jakie ryzyko niesie ze sobą jego zastosowanie, czy wnosić o to przed sądem, czy też zaakceptować takie rozstrzygnięcie. Oczywiście na niektóre z tych pytań mogę odpowiedzieć wyłącznie po zapoznaniu się z aktami sprawy i jej dogłębną analizą, bowiem każda sprawa jest inna. Natomiast co do samej instytucji warunkowego umorzenia postępowania, to poniżej znajdziecie kilka słów wyjaśnienia.

Czytaj dalejGdy sąd nie skazuje, ale również nie uniewinnia – czyli o warunkowym umorzeniu postępowania

Rozwód i przestępstwo – czyli co robić, jeśli organy ścigania nie chcą wszcząć postępowania, bo w tle rozwód stron

Postępowanie w sprawie o rozwód to niewątpliwie dla wielu osób bardzo stresujące, emocjonalne przeżycie. Problemu nie ma wtedy, gdy małżonkowie od wielu lat żyją w rozłączeniu, a orzeczenie rozwodu jest tylko formalnością. Częściej jednak zdarzają się sytuacje, w których emocjom nie ma końca i pojawiają się wzajemne oskarżenia: również o popełnienie przestępstwa. A gdy zdecydujemy się na złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez naszego współmałżonka i na naszą szkodę, prokuratury niestety często bagatelizują problem.

Czytaj dalejRozwód i przestępstwo – czyli co robić, jeśli organy ścigania nie chcą wszcząć postępowania, bo w tle rozwód stron