Zmora dzisiejszych czasów – czyli o stalkingu

To już dwudziesty sms tego dnia, chyba setny głuchy telefon. Do tego tysiące wiadomości na facebooku i w innych mediach społecznościowych. Kilkanaście zabłąkanych wiadomości e-mail. Z miłości, z nienawiści, z chęci zemsty… W walentynki, bo mieliście spędzić je razem, a tu nagle wszystko się posypało. Ma do ciebie żal. Albo chce powrotu do tego, co było. Wszystko to odbiera chęci do czegokolwiek. Wszystko to może być uznane za stalking i jest karane.

W telegraficznym skrócie: przestępstwo nazywane potocznie stalkingiem polega na uporczywym nękaniu innej osoby. Nękanie takie może przybrać różne formy, jednak w obecnych czasach najczęściej sprawcy korzystają ze zdobyczy techniki i internetu – przesyłają niezliczoną liczbę wiadomości sms, próbują się skontaktować za pomocą mediów społecznościowych, których mamy dziś bardzo szeroki wybór, nieco rzadziej również dzwonią do pokrzywdzonego. Pojawiają się również takie sytuacje, w których sprawca robi zdjęcia lub nagrywa filmy z udziałem pokrzywdzonego. Zdecydowanie rzadziej spotyka się już „stalkowanie” poprzez bardziej bezpośredni kontakt – np. śledzenie, „przypadkowe” wpadanie na pokrzywdzonego w różnych miejscach.

Wszystkie te działania mogą być uznane za stalking, jeśli tylko wzbudzają u pokrzywdzonego poczucie zagrożenia lub naruszają istotnie prywatność takiej osoby. Zachowanie sprawcy nie musi być agresywne i nieważne jest także, czy sprawca dokonał tego czynu z nienawiści, miłości, chęci dokuczenia pokrzywdzonemu czy też może zemsty. Nieszczęśliwa miłość nie jest zatem okolicznością sprawiającą, że sprawca nie popełnił przestępstwa. Znaczenia dla bytu tego przestępstwa nie będzie miało także to, że sprawca wykonanych przez siebie zdjęć czy filmów nigdzie nie udostępnił. Już sam fakt, że je wykonywał, może wypełniać znamiona przestępstwa.

Pamiętać należy tylko o tym, że stalking wymaga uporczywości działania sprawcy. A zatem jeden sms i jeden, nawet głuchy, telefon raczej się uporczywością nie charakteryzuje. Uporczywość oznacza bowiem pewną trwałość zachowania sprawcy.

Na koniec jeszcze mała, dobra rada. Przy tym przestępstwie istotne jest również to, by dokumentować i zachowywać dowody działania sprawcy. Co prawda każdego sms’a czy połączenie telefoniczne można uzyskać dzisiaj od operatora, ale komentarze na stronach internetowych, w różnych mediach społecznościowych można bez problemu skasować.

Dodaj komentarz